فرق بین استایل رترو با وینتیج چیست؟

رترو (Retro) و وینتیج (Vintage) اصطلاحاتی هستن که برای توصیف سبک استایل و هرچیزی که قدیمی و با ارزش است مانند: لباس، موسیقی، فیلم، معماری، مبلمان و اتومبیل به کار برده می‌شوند، و مرز باریک بین این دو سبک باعث می‌شود که به اشتباه گرفته شوند.

استایل وینتیج و رترو سبک لباس‌های قدیمی و نوستالژی را تداعی می‌کنند که زمانی مادر و پدبزرگ‌هایمان با آن‌ها جوانیشان را سپری کرده‌اند، و امروزه همان استایل‌ها دوباره به چرخه مد بازگشته و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این دو سبک از نحوه لباس پوشیدن، درست است که به چیزهای قدیمی اشاره دارند، اما در باطن باهم متفاوت هستند و هرکدام مسیر و سبک خود را دارد که به خاطر قدیمی بودنشان، در بین مردم به اشتباه تصور می‌شند.

این نوع استایل‌های درهم تنیده شده که هردو بیانگر روح زیبای مد و فشن در دوره‌های گذشته هستند طرفداران زیادی دارند و همین باعث شده تا این سوال به وجود بیاید که استایل رترو با وینتیج چه فرق‌هایی دارد؟

در ادامه این مطلب با جومتو همراه باشید تا نکات مهمی که برای تشخیص فرق بین این دو استایل وجود دارد را برسی کنیم، تا اگر از طرفداران این سبک از استایل هستید و به لباس‌های قدیمی علاقه دارید، بدانید که برای ساختن استایل رترو یا وینتیج از کجا شروع کنید.

لباس وینتیج (Vintage)

فرق بین استایل رترو با وینتیج چیست؟ استایل وینتیج

لباس وینتیج به سبکی از نحوه لباس پوشیدن گفته می‌‎‌شود که برای ساختن این استایل باید از لباس‌هایی که در دهه های 1920 تا 1990 ساخته شده‌اند استفاده کرد. اما باید در نظر گرفت که منظور از وینتیج، فقط پوشیدن لباس‌های قدیمی و کهنه نیست.

برای ساختن یک استایل وینتیج اصیل و حرفه‌ای، باید لباسی انتخاب شود که به خاطر طراحی معروف و کیفیت بالا، بعد از گذشت سالیان ماندگاری خود را حفظ کرده باشد، زیرا این لباس نماینده عصری است که از آن آمده.

بهتر است بدانید که در هر دهه از 30 تا 100 سال گذشته، لباس‌هایی توسط طراحان معروف تولید شده‌اند که هم قیمتشان گران بوده و هم به عنوان ترند‌های زمانه خود مورد استفاده قرار گرفته‌اند و این موضوع در ساخت استایل وینتیج اهمیت زیادی دارد.

اصطلاح وینتیج را اولین بار برای معرفی عصر شراب استفاده کرده‌اند و در زمان جنگ جهانی، بعد از کمبود پارچه و کم شدن تولید لباس، مردم به پوشیدن لباس‌های قدیمی رو آوردند و این حرکت بعدها در دنیایی مد و فشن به یک صنعت پر رونق و متفاوت تبدیل شد.

لباس رترو (Retro)

استایل رترو چیست، چه فرقی بین لباس وینتیج و رترو وجود دارد

لباس رترو به سبک طراحی قدیمی لباس‌هایی اشاره دارد که در زمان حال تولید می‌شوند و یادآور مدهای گذشته در دنیای لباس‌ها به ویژه وینتیج هستند، زیرا به خاطر معروفیت لباس‌های وینتیج، از آن‌ها برای طراحی لباس رترو الهام گرفته شده است.

رترو (Retro) مخفف کلمه Retrospective یا Retrospection است که از کلمه لاتین retrospectus گرفته شده است و معنی (عقب) را می‌دهد و این اصطلاح نه فقط برای لباس، بلکه برای فیلم و موسیقی و اکسسوری هم استفاده می‌شود.

لباس‌هایی که به سبک طراحی‌های قدیمی اما با مواد و پارچه‌های مدرن تولید می‌شوند، رترو نام دارند و امروزه این سبک استایل به شدت در بین سنین مختلف رایج است. مانند پوشیدن شلوارهای مام استایل یا کت های بلیزر.

این سبک از لباس پوشیدن برای افرادی مناسب است که به نوستالژی علاقه دارن و می‌خوهند شبیه به هنرمندان و ستارگان دهه‌های 60 و 70 میلادی لباس بپوشند یا این که آیتم‌های معروف دهه‌های مختلف دنیای فشن را با هم ترکیب کنند.

تفاوت های اصلی بین لباس های رترو و وینتیج

استایل رترو چیست، چه فرقی بین لباس وینتیج و رترو وجود دارد

  • هر دو سبک استایل وینتیج و رترو بیانگر دوران گذشته در دنیای مد و فشن هستن، اما به صورت کلی با هم متفاوت هستند.
  • رترو میتواند شبیه به آیتم‌های وینتیج باشد، اما وینتیج به خودی خود قدمت زیادی دارد و به همین خاطر ظاهر متفاوتی دارد.
  • متریالی که لباس رترو با آن‌ها ساخته می‌شود میتواند قدیمی یا جدید باشد، اما لباس‌های وینتیج بیش از 30 سال قدمت دارند.
  • قیمت لباس‌های وینتیج به خاطر این که بازمانده‌ای از دوران پر شکوه گذشته مد و فشن هستند خیلی بالاست، اما لباس رترو فقط با الهام از طراحی‌های مطرح قدیمی ساخته شده‌اند.
  • لباس‌های رترو به این دلیل که از مواد جدید ساخته می‌شوند، ظاهری شیک دارند و نو و جدید ظاهر می‌شوند. اما لباس وینتیج به خاطر قدمتشان ممکن است زدگی‌هایی روی بافتشان وجود داشته باشد.
  • وینتیج و رترو هردو بیانگر حس و حال قدیمی دنیایی هستند که به آن تعلق دارند. اما Retro فقط یک نسخه جدید از مد قدیمی است و وینتیج به معنای واقعی کلمه از گذشته باقی مانده است.
  • بهتر است بدانید که وینتیج به قدمت، سبک و ارزش ساخت و ساز لباس می‌پردازد، اما رترو فقط برای توصیف مد، و سبک استایل گذشته سرکار دارد.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب گفته شد، تفاوت اصلی بین این دو سبک از استایل در قدمت و سال ساخت آن‌هاست، به این معنی که لباس‌های وینتیج بیش از 30 تا 100 سال نیز قدمت دارند و حاوی خاطرات نوستالژی دوران گذشته هستند. اما سبک رترو، با الهام از سبک وینتیج، اما در زمان حال تولید می‌شوند و هر دو استایل دوران گذشته را بازنمایی می‌کنند.

بهتر است بدانید که امروز کمتر کسی به سراغ ساختن استایل رترو دخترانه میرود، با این حال اگر به نوستالژی علاقه‌مند هستید، بهتر است جرات داشته باشید و به جنگ ساختن استایل مورد علاقه‌تان بروید تا متفاوت به نظر برسید. اگر لباس وینتیج می‌خواهید، بهتر است که به مغازه‌های قدیمی یا کمد مادربزرگتان سر بزنید، در صورتی که استایل رترو ساده‌تر و ارزان‌تر از وینتیج ساخته می‌شود.

فراموش نکنید که برای ساختن این استایل‌ها که یاد آور روزهای خوش گذشته هستند، بهتر است به مطالعه تاریخی این دوره‌ها بپردازید و بدانید که در هر دهه چه لباس‌هایی با چه طراحی‌هایی مطرح و مد بوده‌اند و به راحتی می‌توانید در هر دهه مختلف، لباس‌های مطرح را انتخاب کرده و آن‌ها را با هم برای ساخت یک استایل شیک نوستالژی ترکیب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *