استایل رترو چیست، نحوه لباس پوشیدن به سبک رترو

رترو (Retro) واژه‌ای است که از آن برای معرفی آیتم‌های مختلف از قبیل لباس، اکسسوری‌، فیلم و موسیقی چند دهه گذشته استفاده می‌شود، اما با این تعریف که استایل رترو را لباس‌هایی تشکیل می‌دهند، که با الهام از گذشته طراحی شده اما تولید جدید هستند.

استایل رترو سبکی از لباس پوشیدن است که در آن افراد با توجه به علاقه‌ای که به اشیا و سبک زندگی نوستالژی دارند، با استفاده از این سبک استایل، از آیتم‌های دهه‌های گذشته برای پوشیدن لباس استفاده می‌کنند.

رترو در معنای لغوی در فارسی به باز آفرینی ترجمه می‌شود و همین امر فلسفه این سبک را بازگو می‌کند. این کلمه ریشه لاتین دارد و اولین بار در سال 1960 توسط طراحان مطرح در عرصه مد و فشن استفاده شد.

دنیایی مد و فشن تغییرات زیادی را در طی سال‌های اخیر به خود دیده است و هر مد جدیدی که وارد بازار می‌شود، دست کم بعد از حدود بیست سال، به سبک رترو دوباره به چرخه تولید باز میگردد، و وارد کمد لباس‌های افرادی از نسل جدید می‌شود.

سبک رترو برای افرادی که علاقه به نوستالژی دارند بسیار مناسب است و به راحتی با استفاده از این سبک استایل می‌شود شبیه به ستارگان دنیایی فیلم و موسیقی در دهه‌های 60 و 70 میلادی لباس پوشید.

در ادامه این مطلب با جومتو همراه باشید تا شما را به یک سفر نوستالژی در دل دنیایی مد و فشن ببریم و با برسی سوال استایل رترو چیست؟ بفهمیم که چرا این نوع لباس پوشیدن، ارزش و اعتبار گذشته لباس‌های قدیمی را باز می‌گرداند.

استایل رترو چیست؟

استایل رترو، چگونه به سبک رترو لباس بپوشیم

استایل رترو یک سبک از لباس پوشیدن است که با الهام از مد و فشن دهه‌های گذشته تشکیل می‌شود، اما منظور از لباس‌های قدیمی این است که این نوع لباس و اکسسوری‌ها در زمان حال تولید شده و شبیه به طراحی‌های قدیمی ساخته می‌شوند.

اما بهتر است بدانید که اصطلاح رترو (Retro) فقط مختص به لباس نیست و این کلمه به سبک‌هایی از مد، موسیقی و فیلم گفته می‌شود که به نحوی متاثر از گذشته هستند و نشانه‌های گذشته را با خود حمل می‌کنند.

این نوع سبک پوشش در سال 1960 توسط طراحان معروف مد و فشن در انگلستان گسترش پیدا کرد، اما در ابتدا به یک جریان ضد مد تبدیل شد، سپس رفته رفته با افزایش طرفدارانش به یکی از سبک‌های تجاری موفق تبدیل شد.

طراحان این سبک از استایل با الهام از طراحی‌های موفق و مطرح در گذشته، سعی می‌کنند که شکوه و زیبایی صنعت مد در گذشته را دوباره زنده کنند تا آیتم‌هایی که زمانی مد بوده‌اند، دوباره به چرخه مد بازگردند.

افراد زیادی استایل رترو را با وینتیج اشتباه می‌گیرند. اما این دو سبک با توجه به این که رترو از وینتیج الهام گرفته شده، کاملا متفاوت از یکدیگر اما در مرز باریکی در کنار هم قرار می‌گیرند و هرکدام کاربردها و هویت متفاوتی دارند.

استایل رترو با وینتیج چه تفاوتی دارد؟

استایل رترو با وینتیج چه تفاوتی دارد

اختلاف بین این 2 سبک از نحوه لباس پوشیدن در دنیایی مد و فشن به یک اختلاف تاریخی مربوط می‌شود، و هر کدام از این سبک‌ها در عین متفاوت بودن از هم، یادآور استایل‌های شیک و آیتم‌های مد در دوران‌ها گذشته هستند.

در واقع در استایل وینتیج شما از آیتم‌هایی برای ساخت یک استایل استفاده می‌کنید که تاریخ تولید آنها نه تنها بیش از 30 سال است، بلکه باید جزو طراحی‌های معروف و گران قیمت و به جا مانده از دوره‌های گذشته باشند.

اما استایل رترو از لباس‌هایی تشکیل می‌شود که با الهام از مدل های لباس موفق قدیمی، و لباس‌هایی که زمانی مد بوده‌اند، آنها را دوباره تولید می‌کنند. بهتر است بدانید ساخت یک استایل رترو از وینتیج مقرون به صرفه‌تر است.

لباس های سبک رترو کدام هستند

استایل رترو چیست، همه چیز درباره استایل رترو

مهم‌ترین اتفاقی که دنیای استایل رترو را دوباره شکوفا کرد و طراحان مطرح و برندهای معتبر را به سمت طراحی دوباره لباس‌های قدیمی کشاند شاید در سال 2010 شروع شده باشد. در ادامه لیستی از باز طراحی لباس‌های معروف را مشاهده می‌کنید

  • شلوارهای مام استایل که در دهه 80 میلادی طرفداران زیادی داشتند، در سال 2010 دوباره تولید شدند.
  • کت بلیزر که دو ردیف دکمه دارد و هر دولبه ‌ی کت، کاملا روی هم می‌افتند مجددا به یکی از معروف‌ترین ترند‌های استایل رترو تبدیل شده است.
  • تیشرت‌هایی با رنگ روشن پاستلی با طرح‌های چاپی از بند‌های موسیقی آن زمان.
  • شلوارهای دنیم یا جین کوتاه و اورسایز.
  • پارچه‌های چهارخانه و راه راه.
  • کفش‌های آل استار (All Star) و ونس (Vans).
  • دامن‌ها پلیسه کوتاه و بلند. دامن کلوش و چین دار.
  • جوراب‌های رنگارنگ.

چگونه به سبک رترو لباس بپوشید؟

لباس پوشیدن به سبک رترو برای علاقه‌مندان به دنیای مد و فشن نیازمند رعایت چند نکته است تا به خوبی و بدون عبور از چارچوب‌های این نوع استایل، شیک و زیبا به نظر برسند.

برای ساختن استایل رترو بهتر است در ابتدای کار سلیقه‌تان را کاوش کرده و بدانید که دلتان می‌خواهد از کدام دوره‌ی مطرح دنیای لباس‌های قدیمی استایل بسازید و به کدام طراحی ها علاقه دارید.

در صورتی که اگه قرار است به سبک دهه 80 میلادی لباس بپوشید، بهتر است به سراغ آیتم‌هایی از این دهه بروید و خبر خوب این است که در سبک رترو، شما می‌توانید بدن محدودیت، المان‌های آن دوره را با آیتم‌های مدرن ترکیب کنید.

بهتر است بدانید که با دنیایی از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف رو به رو هستید که به شدت برای ساختن استایل‌های جذاب و متفاوت کاربرد دارند. مثلا باز آفرینی استایل مدرن ویکتورین و گوتیک که از زیر مجموعه‌های استایل رترو هستند.

فراموش نکنید که فرق بین استایل رترو و وینتیج این است که اگر می‌خواهید به سبک وینتیج لباس بپوشید، باید از لباس‌های شیک و گران قیمت قدیمی با کیفیت استفاده کرده و همین مسئله کار را برای پیدا کردن همچین لباس‌هایی سخت می‌کند.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب گفته شد، برای ساخت استایل رترو بهتر است بدانید که قرار است به سبک کدام دهه لباس بپوشید و می‌خواهید از کدام المان‌های مطرح آن زمان استفاده کنید. پس بهتر است جرات کنید و خودتان باشید و به برسی دوره‌های مختلف تاریخی دنیایی مد و فشن بروید تا سبک و مدل لباس مورد علاقه خودتان را پیدا کنید.

بهترین مزیت سبک رترو این است که برخلاف استیال وینتیج، به راحتی ‌می‌توانید از بی شمار لباس‌های ترندی که بعد از سال‌ها به چرخه تولید باز گشته‌اند و دوباره مد شده‌اند استفاده کرده و با ترکیب آنها با آیتم‌های مدرن، مانند: آرایش و اکسسوری‌ها، استایل جذاب رتروی خود را بسازید و با حضور در همه جا، با سلیقه شیک خود بدرخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *