ویژگی های استایل کژوال

استایل کژوال یعنی پوشیدن لباس‌های راحت و داشتن آزادی عمل در انجام کارهای روزمره در خارج از خانه. به این دلیل که همه‌ی ما، و مخصوصا کارمندان، چه زن و چه مرد، هر ساعت از شبانه روز را در یک حالت رسمی و تشریفاتی سپری نمی‌کنیم.

این سبک استایل که از دهه 20 میلادی به بعد طرفدارانش افزایش پیدا کرد، در یک کلام یعنی پوشیدن لباس‌هایی که با آنها راحت هستید و بدون محدودیت دست شما را برای انتخاب هر طرح و رنگی باز می‌گذارند.

این نوع لباس پوشیدن غیر رسمی که محدودیت‌های جنسیتی را از لباس‌ها زدوده است، به راحتی برای همه افراد در هر سنی می‌تواند تبدیل به یک سبک شخصی از استایل شود تا در عین راحتی، ظاهری شیک و آراسته داشته باشند.

بهتر است بدانید که وسعت انتخاب لباس برای استایل کژوال خیلی بالاست و همچنین این انتخاب، باید بر حسب مکان و موقعیتی که در آن قرار دارید، اندام، نوع چهره و رنگ لباس انجام شود و این معنی را نمی‌دهد که از همه لباس‌های داخل کمدتان استفاده کنید.

در ادامه با جومتو همراه باشید تا این سوال که استایل کژوال چیست؟ را برسی کنیم و بفهمیم که چرا این نوع سبک پوشش غیر رسمی، قرار است برای شما راحتی و شیک بودن را به همراه داشته باشد و برای ساختن این استایل از چه لباس‌هایی استفاده کنید.


استایل کژوال از کجا آمده است؟

تاریخچه استایل کژوال

استایل کژوال یک نوع سبک پوشش راحت است و با توجه به موقعیت و علایق شخصی انتخاب می‌شود و در کل یک نوع سبک شخصی برای استفاده از لباس‌های متفاوت و به دور از رسمی بودن است که نه محدودیتی در رنگ دارد و نه در مدل و اندازه.

در قرن بیستم در آمریکا سبکی از پوشش غیر رسمی پدیدار شد و زنان و مردان را از پوشیدن لباس‌های رسمی برای حضور در خیابان‌های شهر راحت کرد، تا از شر لباس‌های خسته کننده و سنگین تشریفاتی برای استفاده طولانی مدت در طول روز خلاص شوند و در نهایت جبر جنسیت را از روی لباس‌ها برداشت.

در این زمان تولید کنندگان معروف لباس مانند converse، Levi Strauss و Lacoste پدیدار شدند و بر طبق خواست جدید مردم برای لباس پوشیدن، لباس‌های راحت و نرم و فاقد طراحی‌ها و تشریفات مرسوم را تولید کردند تا در همه موقعیتی قابل استفاده باشند.

از آن زمان به بعد این ایده که لباس بهتر است با سبک زندگی تطبیق داده شود، رفته رفته تبدیل مسئله‌ای شد که امروزه، وسعت پهناور پوشش کژوال را نشان می‌دهد که بدون محدودیت می‌تواند روی بدن شما با هر رنگ و مدلی بنشیند.


تفاوت استایل کژوال با خیابانی

این نوع سبک پوشش را نباید با لباس‌های خیابانی و اسپرت اشتباه بگیرید. سبک کژوال با لباس‌های روزمره خیابانی و حتی لباسی که در خانه آن را می‌پوشید متفاوت است، چون در این موارد نیاز نیست که ظاهر خود را با محیط هماهنگ کنید.

همانطور که کژوال معنی راحت بودن را می‌دهد، به همان اندازه کلی حرف نگفته را فریاد می‌زند که قرار نیست همه‌ی لباس‌های راحت، برای ساختن یک استایل کژوال مناسب باشند. زیرا این سبک پوشش غیر رسمی با توجه به موقعیت‌هایی انتخاب می‌شود که قرار است تکمیل کنند شخصیت ظاهری فرد در اجتماع باشد.

برای داشتن یک استایل کژوال مناسب و یک سبک شخصی و شیک از نحوه لباس پوشیدن که بیانگر شخصیتتان باشد، باید ظرافت و آراستگی را نیز در نظر داشته باشید، و بدون افراط در انتخاب سایز و رنگ لباس‌هایی که می‌پوشید، امضای شخصی خود را با ظاهر منحصر به فرد در موقعیت‌های اجتماعی ثبت کنید.


استایل کژوال برای زنان

پوشیدن یک دست لباس غیر رسمی در زندگی روزمره خبر از آزادی عمل در انجام کارهای خارج از خانه مانند: کار در دفتر، رفتن به کافه با دوستان، یا خرید و بازار گردی را می‌دهد و نکته کلیدی این است که باید لباسی انتخاب شود تا برای هر کدام از این موقعیت‌ها مناسب و کاربردی باشد.

 • بهتر است که کمد خود را با لباس‌های جاودانه مانند تی‌شرت، پیراهن‌های کمی بزرگ، شلوار جین با رنگ‌های متنوع و ژاکت‌های پشمی پر کنید.
 • برای راحتی در ساختن استایل کژوال، رنگ‌های خنثی مانند: خاکستری، سفید، آبی، مشکی، قهوه‌ای یا خاکی انتخاب کنید و از استفاده لباس با رنگ چاپی خودداری کنید. تا به راحتی بتوانید لباس‌هایی که دارید را با هم ست کنید.
 • انتخاب پارچه‌های نرم برای داشتن یک ظاهر شیک و ساده و البته راحت را جزو اولیویت‌های خود قرار دهید، پارچه‌هایی مثل: جین، تی شرت‌های نخی و بافتنی به شما آزادی عمل در حرکت و راحت نفس کشیدن را می‌دهند.

برای داشتن استایل کژوال چه پارچه ای مناسب است؟

پارچه مناسب برای لباس های کژوال

نوع پارچه برای ساختن یک استایل کژوال شیک و راحت خیلی مهم است و بهتر است با دقت ویژه‌ای انتخاب شود. البته این انتخاب شما باید در بین دنیایی از انواع پارچه با رنگ و جنس متفاوت باشد، زیرا هرکدام از آنها می‌توانند قابلیت تبدیل شدن به یک لباس کژوال را داشته باشند؛ اما این مسله مهمی است که بدانید چطور یک پارچه مناسب برای استایل کژوال پیدا کنید.

 • یک پارچه مناسب برای استایل کژوال، بافت نرم و لطیفی دارد و با دست زدن به پارچه به خوبی نرمی و لطافتش را احساس می‌کنید.
 • همانطور که کژوال سبکی از پوشش برای راحتی در انجام کارهای روزمره است، بهتر است از پارچه‌هایی استفاده شود که با شستشوی زیاد، بافت خود را حفظ کنند، چون زودتر از بقیه لباس‌ها کثیف می‌شوند.
 • راحتی استایل کژوال به خاطر کشسان بودن بافت پارچه لباس‌هایی است که می‌پوشید، پس بهتر است از پارچه‌ای استفاده کنید تا به بدن در حکت کردن، آزادی عمل بدهد.
 • دنیایی وسیعی از جنس پارچه‌هایی مانند: کتان، پنبه، پارچه‌های کشباف و جین می‌توانند به راحتی برای ساخت یک استایل کژوال مناسب باشند.

فرم بدن مناسب برای لباس پوشیدن به سبک کژوال

انواع فرم بدن برای استایل کژوال

فرم بدن یکی از معیارهای اصلی برای انتخاب یک استایل کژوال مناسب است. زیرا این نوع سبک پوشش غیر رسمی باید به شما آزادی عمل بدهد و در عین حال باید شما را خوشتیپ و شیک جلوه بدهد. درادامه به طور خلاصه نحوه انتخاب لباس با فرم مناسب بدن را توضیح داده‌ایم.

 • اندام مستطیلی: در این فرم اندام، سایز شانه‌ها، شکم و کمر در یک راستا قرار دارد و بدن کم انحنا است، و سینه‌های کوچک و کمر باریک از نشانه‌های این فرم بدن هستند، که با پوشیدن لباس یقه گرد بهتر به نظر میرسد.
 • فرم بدن سیب: افرادی که اندام سیب مانند دارند بهتر است از لباس‌هایی استفاده کنند که پایین تنه را کشیده و کمر را پهن نشان دهد. زیرا مشخصه این نوع اندام شانه و سینه‌های بزرگ است. پیراهن‌های گشاد و بستن کمربند بالاتر از کمر برای داشتن یک ظاهر تمام عیار مناسب است.
 • اندام گلابی مانند: برای درخشان شدن ویژگی‌های این نوع فرم بدن، به خاطر بزرگتر بودن حجم باسن و ران نسبت به بقیه بدن، پیراهن یقه مربعی یا یقه باز، دامن بالای زانو راسته و لباس‌های A شکل مناسب است.
 • اندام ساعت شنی: بهترین نحوه لباس پوشیدن برای این مدل از فرم بدن این است که، پیراهن‌های چسبان کوتاه و بلند استفاده شود، زیرا در این نوع اندام، کمر باریک است و باسن حجم بیشتری نسبت به دیگر اندام‌های بدن را دارد.

چگونه در ساخت استایل کژوال مسلط شوید؟

 1. لباس‌های با کیفیت بخرید که بتوانید سال به سال از آنها استفاده کنید.
 2. از خرید لباس‌هایی با جنسی که زود چروک می‌شوند یا در برابر شستشو مقاوم نیستند خودداری کنید.
 3. بهتر است برای هماهنگ شدن فرم صورت با سبک استایل کژوال به صورت ضریف و طبیعی آرایش کنید.
 4. شلوار تنگ با لبه‌های باریک را هرگز انتخاب نکنید.
 5. فراموش نکنید که استایل راحت در یک مرز باریک با فاجعه قرار دارد، پس مراقب افراط در انتخاب لباس‌ها باشید.
 6. کمتر از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا در ترکیب و تطبیق لباس‌ها با یکدیگر به مشکل بر نخورید.

سخن پایانی

استایل کژوال یکی از بهترین نحوه های لباس پوشیدن، برای بیرون رفتن و انجام کارهای روزمره است تا هم شیک و متفاوت به نظر برسید و هم این که در هنگام حرکت اندام‌ها، به خوبی آزادی عمل داشته باشید. بهتر است این نکته مهم را فراموش نکنید که راحتی در این نوع استایل به معنی پوشیدن لباس اسپرت و ورزشی نیست و بهتر است در نحوه انتخاب لباس مراقب باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *