آیا تا به حال به برچسب های روی لباس خود و نکاتی که برای تمیز کردن، شستن و نگهداری آن درج شده نگاه کرده اید؟ شما ممکن است هر روز لباس هایی با جنس های مختلف پارچه بپوشید، اما هیچ ایده ای از نحوه تمیز کردن یا نگهداری از آن نداشته باشید.

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه برچسب های مراقبت روی لباس خود را قبل از شستشو بررسی کنید. به عنوان مثال اگر جنس پیراهن شما کتان است، قبل از انداختن آن در ماشین لباسشویی به برچسب روی آن نگاه کنید و زمان بیشتری را برای اتو کردن در نظر بگیرید.

در صورتی که نکات مربوط به نگهداری پارچه رعایت نشود، حتی اگر جنس خوبی هم داشته باشد، دوام زیادی نخواهد داشت و زودتر از چیزی که فکر می کنید خراب خواهد شد. در این مطلب از جومتو می خواهیم در مورد روش صحیح مراقبت از انواع پارچه صحبت کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. شستن لباس اکریلیکی

نحوه شستشو و تمیز کردن پارچه اکریلیک

این پارچه از دهه 1940 وجود داشته است و اغلب می توانید آن را در ژاکت های زمستانی چه به تنهایی و چه مخلوط با پشم پیدا کنید. اکریلیک قابل شستشو در ماشین لباسشویی در آب گرم است، اما از آنجایی که اغلب با الیاف دیگر جفت می شود، ضروری است که قبل از انداختن آن در ماشین لباسشویی برچسب روی آن را بررسی کنید. و بله، در صورت نیاز می توانید لباس های اکریلیک را با حرارت متوسط اتو کنید.

با لباس های اکریلیک با احتیاط رفتار کنید. آن دسته از گلوله های الیافی که روی برخی لباس ها ظاهر می شوند بی ضرر هستند، اما می توانند عمر مفید آنها را کوتاه کنند، فقط به این دلیل که ظاهر بسیار بدی دارند.


 1. شستن لباس پارچه کشمیر

بهترین و راحت‌ترین روسری‌ها و ژاکت‌هایی که تا به حال پوشیده اید، از جنس کشمیر بوده اند. پارچه کشمیر از الیاف لطیف موی بز کشمیر تهیه می‌شود. یکی از دلایلی که لباس‌های جنس کشمیر گران هستند این است که شانه کردن موهای بزها فرآیندی پر زحمت است و برای درست کردن یک ژاکت به الیاف لطیف چهار بز نیاز است.

از آنجایی که ژاکت های کشمیر اغلب مجلسی و گرانبها هستند، برخی از افراد می ترسند آنها را خراب کنند و همیشه آنها را برای شستن به خشکشویی می برند. برای شست و شوی دستی پلیوری از جنس کشمیر از آب سرد و مقداری شامپو بچه یا یکی از محصولاتی که مختص شستن پشم و کشمیر است، استفاده کنید. کافیست لباس را نیم ساعت خیس کنید، سپس آبکشی کنید، هرگز لباس را چنگ نزنید یا نچلانید. بهتر است ژاکت‌های این جنسی صاف خشک شوند.

در ضمن بهتر است ژاکت کشمیرتان را به جای آویزان کردن تا کنید تا حالت خود را از دست ندهد.


 1. نحوه شستن انواع لباس پنبه ای

پنبه یکی از جنس های پرطرفدار پارچه در سراسر جهان است. بیشتر لباس هایی که در طول روز می پوشیم پنبه ای هستند. اگر بخواهم این جنس پارچه را توصیف کنم باید بگویم که ارزان و بادوام است و ساخت آن نیز راحت است.

ملحفه‌ها و پیراهن‌های نخی شما قابل شستشو و خشک کردن هستند و می‌توانید به راحتی آنها را اتو کنید. برچسب را بررسی کنید و مطمئن شوید که دمای آب با رنگ مطابقت دارد. معمولاً می توانید پارچه های پنبه ای سفید را در آب داغ بشویید و از آب گرم یا خنک برای پارچه های رنگی استفاده کنید. مراقب باشید که پارچه پنبه ای را بیش از حد خشک نکنید.


 1. چرم / جیر را چگونه تمیز کنیم؟

چگونه چرم را تمیز کنیم

هیچ چیز به اندازه یک کت چرمی جذاب نیست، این جنس پارچه حتی زمانی که کهنه می شود هم جذاب و عالی به نظر می رسد. جیر هم جنسی شبیه به چرم اما سبک تر است و تراکم و سفتی چرم را ندارد. اگر کفش هایی با جنس جیر دارید، هر از گاهی به یک برس زدن خوب نیاز دارند. هر دو ماده یعنی هم جیر و هم چرم، در برابر آلودگی و کم آبی آسیب پذیر هستند. به گفته دیوید مورگان، سازنده چرم، چهار چیز وجود دارد که می تواند باعث خراب شدن چرم شود: آسیب شیمیایی ناشی از روغن ها یا ترکیبات موجود در هوا، اکسید شدن، خراش و ساییدگی.

می توانید چرم را با صابون ملایم و آب گرم به خوبی تمیز کنید. از انداختن لباس چرمی در ماشین لباسشویی خودداری کنید، اما می توانید بوت های جیری تان را در ماشین لباسشویی بیندازید.


 1. نحوه شستن شلوار و پیراهن کتان

راهنمای شستشوی کتان

کتان ظریف یک الیاف قدیمی و پرطرفدار است که از گیاه کتان به دست می‌آید. اگرچه برخی از برچسب ها ممکن است فقط روی شستن کتان در خشکشویی تاکید داشته باشند، اما بسیاری از ملحفه ها را می توان درون ماشین لباسشویی هم شست. توصیه می شود که لباس‌های کتان را بیش از حد در ماشین لباسشویی پر نکنید، زیرا کتان آب بیشتری را نسبت به سایر الیاف جذب می‌کند. از آب سرد برای شستن این جنس پارچه استفاده کنید.

کتانی کار شگفت انگیزی انجام می دهد که شما را در هوای گرم خنک نگه می دارد، اما دیوانه وار چروک می شود. از اتوبخار داغ برای صاف کردن این جنس پارچه استفاده کنید.


 1. لباس با جنس نایلون را چگونه بشوییم؟

نایلون یکی دیگر از پارچه های مصنوعی (بر پایه پلاستیک) است. هنگامی که نایلون برای اولین بار در دهه 1940 اختراع شد، از آن برای ساختن مسواک و جوراب استفاده می شد. اکنون می توان آن را در همه چیز از چتر نجات گرفته تا سیم های گیتار ببینید. اگر جنس لباس زیر شما نخی نیست، احتمالاً نایلون است.

مانند بسیاری از مواد مصنوعی دیگر، مراقبت از نایلون بسیار آسان است. این جنس پارچه قابل شستشو در ماشین، مقاوم در برابر رطوبت و قابل شستشو در آب گرم یا سرد است (اگرچه برای پارچه های سفید سرد توصیه می شود). همانطور که گفته شد، اگر نگران چروک شدن نایلون هستید، باید حرارت خشک کن ماشین لباسشویی را روی درجه کم تنظیم کنید.


 1. پلی استر

پلی استر مانند نایلون یک پارچه مصنوعی است. اغلب این پارچه از بطری های نوشابه بازیافتی ساخته می شود. پلی استر از دوام کمتری نسبت به نایلون برخوردار است، اما همچنان بسیار قوی است. هزینه کم و مقاومت در برابر چروک شدن آن را به یکی از متداول‌ترین پارچه‌های مورد استفاده در جهان تبدیل می‌کند.

پلی استر اغلب با پنبه برای ساخت پیراهن استفاده می شود. همیشه برچسب را بررسی کنید، اما معمولاً می توانید لباس های ساخته شده از پلی استر را در ماشین لباسشویی بیندازید.


 1. ریون/ویسکوز

ویسکوز نوعی ریون است، یک الیاف مصنوعی که از خمیر چوب به دست می‌آید. برای ساخت این پارچه اغلب با الیاف دیگر مخلوط می شود. ریون اغلب تمایل زیادی به جمع شدن دارد و حتی رنگ آن نیز به راحتی محو می شود.

اگر می خواهید پارچه های ابریشم مصنوعی را تمیز کنید، یا باید آن را خشک شویی کنید یا با دست در آب سرد بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شوند. لباس‌های خیس را صاف پهن کنید، از بین بردن چین و چروک‌ها از ویسکوز واقعاً سخت است.


 1. نحوه شستن لباس با پارچه ابریشم

چطوری ابریشم را بشوییم

ابریشم یکی از مجلل ترین پارچه ها است. اگر برچسب لباس شما می گوید فقط باید از طریق خشکشویی شسته شود، احتمالاً باید این کار را انجام دهید. اما منابعی هم هستند که می گویند می توانید آن را در خانه بشویید.

مشکل اصلی در شستشوی ابریشم این است که رنگ آن تمایل به محو شدن دارد. قبل از شستشوی دستی با مقداری شامپوی ملایم یا مواد شوینده ملایم، ثبات رنگ را در قسمتی از لباس با یک دستمال سفید مرطوب تست کنید.

شستن ابریشم طولی نمی کشد و به سرعت کثیفی آن از بین می رود. لباس ابریشمی را پس از شستن در یک حوله خشک بغلتانید تا مقداری رطوبت از آن گرفته شود، سپس آن را با هوای آزاد خشک کنید.


 1. اسپندکس

اسپندکس یک پارچه مصنوعی با کشش بسیار بالاست. بیشتر لباس های ورزشی از این جنس پارچه ساخته می شوند. اسپندکس در همه چیز از باندهای فشاری گرفته تا لباس شنا استفاده می شود و به ورزشکاران کمک می کند تا به ارتفاعات بالا برسند. در واقع، طبق گفته Spandex World، این ماده می تواند تا پنج برابر طولش کش بیاید.

هر بار که لباس ورزشی اسپندکس خود را می پوشید آن را بشویید. از آنجایی که پارچه بو را در خود نگه می دارد، ممکن است بخواهید از یک شوینده ورزشی برای تمیز کردن لباس های ورزشی خود استفاده کنید. همچنین ایده خوبی است که اسپندکس روشن و تیره را از هم جدا کنید و بعد بشویید.


 1. شستن پیراهن و شلوار پشم

پشم یک عنصر اصلی در دنیای پارچه های طبیعی است. پایدار و بادوام و بسیار گرم است. شما نباید هر بار که لباس پشمی را می پوشید آن را بشویید؛ بسیاری از پارچه‌های پشمی قابل شستشو با ماشین لباسشویی هستند، البته اگر ماشین لباسشویی شما دارای حالت پشمی یا Delicates باشد.

چه بخواهید لباس پشمی تان را با دست بشویید و چه با ماشین لباسشویی، همیشه از مواد شوینده ملایم برای شستن آن استفاده کنید. شوینده‌های رایج اغلب دارای آنزیم‌هایی هستند که لکه‌ها را از بین می‌برند، اما می‌توانند روی کیفیت پارچه تاثیر بگذارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *