از بین بردن لکه روی پارچه و لباس

لکه های روی لباس می‌توانند به‌طور آزاردهنده‌ای سرسخت باشند و زیبایی لباس را زیر سوال ببرند. اما خبر خوب اینکه حتی لکه‌های پردردسر مانند جوهر را می‌توان از روی بیشتر پارچه‌ها پاک کرد. برای تمام لکه های روی پارچه، مهم است که سریع عمل کنید و لکه را در اسرع وقت پاک کنید.

مهم ترین چیزی که در زمینه پاک کردن لکه ها باید به یاد داشته باشید این است که هر روشی را که انتخاب می کنید، اول از همه آن را روی قسمتی از لباس (مثلاً جای درز) آزمایش کنید. این به شما اطلاع می دهد که آیا روش تمیز کردن به پارچه آسیب می زند یا خیر.

در این مطلب جومتو در مورد پاک کردن انواع لکه ها از روی پارچه صحبت می کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


نکاتی برای از بین بردن لکه روی پارچه

قبل از شروع روند پاک کردن لکه پارچه، برچسب مراقبت را برای اطلاعات مفید در مورد مراقبت های توصیه شده، از جمله دمای آب توصیه شده برای پارچه بررسی کنید.

معمولاً روش‌های رفع لکه از روی پارچه، آب سرد یا ولرم را توصیه می‌کنند، زیرا آب گرم اغلب لکه‌ها را روی پارچه تثبیت می کند. به همین ترتیب، همیشه باید قبل از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی، لباس را بررسی کنید تا ببینید لکه از بین رفته است یا خیر. گرمای خشک کن می تواند لکه را ثابت کرده و آن را دائمی کند.


  1. نحوه پاک کردن لکه خون روی لباس

چگونه لکه خون را از روی لباس و پارچه پاک کنیم

در صورت امکان فوراً لکه خون مرطوب را با آب سرد پاک کنید.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: برای لکه های تازه، کافیست لباس را در آب سرد خیس کنید و سپس بشویید. برای لکه های خشک شده، با یک محصول حاوی آنزیم از قبل در آب گرم خیس کنید، سپس آن را بشویید. این نوع از محصولات لباسشویی اغلب برای لکه هایی مانند خون توصیه می شوند.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های غیرقابل شستشو: لکه را با آب سرد بشویید. سرکه سفید رقیق شده را روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.


  1. نحوه پاک کردن لکه شکلات روی پارچه

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: لباس را در آب گرم مخلوط با محصول آنزیم دار خیس کنید. یا قبل از شستشو با یک لکه بردار سعی کنید لکه را پاک کنید. اگر لکه باقی ماند، از سفید کننده ایمن برای پاک کردن آن استفاده کنید.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های غیرقابل شستشو: سرکه سفید رقیق شده را روی لکه بمالید. محل لکه را با آب خنک بشویید.


  1. نحوه پاک کردن لکه قهوه یا چای روی پارچه

چگونه لکه قهوه و چای را از روی لباس پاک کنیم

در صورت امکان فوراً لکه را با آب سرد پاک کنید.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: لکه را در آب خنک خیس کنید و سپس با یک لکه بر، یک ماده شوینده یا خمیری از مواد شوینده و آب، آن را بشویید. در صورت باقی ماندن لکه اگر برای پارچه ایمن است، آن را با سفید کننده کلر بشویید.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های غیرقابل شستشو:: سرکه سفید رقیق شده را روی لکه بمالید. محل را با آب خنک بشویید.


  1. نحوه پاک کردن لکه لوازم آرایشی پودر شده از روی لباس

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: تا جایی که ممکن است پودر را به آرامی از روی لباس پاک کنید. با لکه‌بر یا شوینده مایع لباس‌شویی، همان محل را بشویید و سپس با استفاده از گرم ترین آب مناسب برای پارچه شستشو دهید.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های غیرقابل شستشو:: تا جایی که ممکن است پودر را به آرامی از روی لباس پاک کنید و لباس را به یک خشکشویی حرفه ای ببرید.


  1. نحوه پاک کردن لکه روغن از روی لباس

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: مقداری صابون مایع را با یک پارچه تمیز روی لکه بمالید. همچنین می توانید قبل از شستشو با آب داغ از یک لکه بر هم استفاده کنید. این روش همچنین برای از بین بردن لکه های روغن از شلوار جین هم کار می کند.


  1. نحوه پاک کردن لکه جوهر از روی لباس

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: قبل از هرکار لکه را با لکه برها و طبق معمول شستشو دهید. اگر لکه باقی ماند، قبل از استفاده از حلال روی لکه، اطراف لکه را با الکل دناتوره با اسفنج بکشید و سپس آب بکشید.

به عنوان یک روش جایگزین، از پشت کار، قسمت لکه‌ را روی دهانه شیشه یا لیوان قرار دهید. پارچه را محکم نگه دارید تا جوهر پخش نشود. حالا می توانید حلال را روی لکه بریزید. همانطور که حلال از پارچه خارج می شود، جوهر هم داخل ظرف می ریزد. پس از رفع لکه آن را خوب بشویید.

نحوه رفع لکه از روی پارچه های غیرقابل شستشو: محلولی از 1 قسمت گلیسیرین، 1 قسمت مایع ظرفشویی، 8 قسمت آب و چند قطره سرکه سفید تهیه کنید. روی لکه بمالید. بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید.


  1. نحوه پاک کردن لکه کپک از روی لباس

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: به آرامی با مسواک، تا حد امکان کپک را از روی سطح پاک کنید. برای پارچه های سفید، یک قسمت سفید کننده را با سه قسمت آب مخلوط کنید و محلول را روی لکه بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس با گرمترین دمای آب توصیه شده برای پارچه بشویید.

برای پاک کردن لکه کپک روی لباس های رنگی، سرکه سفید را مستقیماً روی لکه اسپری کنید یا آن را با یک پارچه تمیز آغشته به سرکه بپوشانید و اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد. در صورت امکان، اجازه دهید لباس زیر نور مستقیم خورشید خشک شود، که می تواند به از بین بردن هاگ های کپک نیز کمک کند. در صورت نیاز این فرآیند را تکرار کنید، سپس طبق معمول بشویید.


  1. نحوه پاک کردن لکه عرق از روی لباس

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: آمونیاک را روی لکه های تازه یا سرکه سفید را روی لکه های قدیمی بمالید و سپس با استفاده از داغ ترین آب توصیه شده برای پارچه آبکشی کنید.

برای از بین بردن لکه های عرق از پیراهن های سفید، مقدار مساوی جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و آب را با هم مخلوط کنید تا خمیری به وجود بیاید. مخلوط را روی لکه مالیده، بگذارید حداقل یک ساعت بماند، سپس طبق معمول بشویید. پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است، بنابراین این روش را فقط باید برای پارچه های سفید استفاده کرد.


  1. نحوه پاک کردن لکه زردچوبه از روی لباس

نحوه رفع لکه از روی پارچه های قابل شستشو با ماشین لباسشویی: پارچه را به مدت 20 دقیقه در محلول آب خنک و مواد شوینده لباسشویی خیس کنید. اگر استفاده از سفید کننده برای این پارچه ایمن است، به جای آن در محلول سفید کننده رقیق خیس کنید. بلافاصله آن را در چرخه آب سرد با استفاده از مواد شوینده معمولی شستشو دهید. در صورت امکان برای کمک به محو شدن لکه زردچوبه، آن را در آفتاب خشک کنید، سپس دوباره بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *